کاهش جذب کربوهیدرات

در حال نمایش 3 نتیجه

  • مرتب سازی بر اساس :

کاهش جذب کربوهیدرات

کاهش جذب کربوهیدرات از طریق مکمل هایی در دسته کاهش وزن صورت می گیرد. به این صورت که با تحریک برخی آنزیم ها مانع هضم کربوهیدرات ها می شود. مکمل هایی که به عنوان کاهش در جذب کربوهیدرات­ ها قابل استفاده هستند، به عنوان کاهش دهنده های نشاسته نیز شناخته خواهند شد. برخی از این مکمل ها برای این منظور، دارای مهارکننده آلفا آمیلاز هستند. این ماده در برخی از غذاها از جمله لوبیای سفید یا عصاره آن نیز وجود دارد. کاهش کربوهیدرات در بدن باعث درمان برخی از بیماری ها مثل قند خون در دیابت نوع دو می شود که نقش بسیار مهمی در کنترل قند خون ایفا می کند. در این مقاله قصد داریم در مورد کاهش کربوهیدرات ها در بدن صحبت کنیم.

کربوهیدرات را بشناسید

قبل از بررسی کاهش جذب کربوهیدرات، لازم است بدانید کربوهیدرات چیست؟ کربوهیدرات مولکولی زیستی است که شامل اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن می شود. کربوهیدرات مترادف کلمه ساکارید است که شامل گروه قند، نشاسته و سلولز هستند. ساکاریدها به چهار دسته مونوساکاریدها، دی ساکاریدها، اولیگوساکاریدها و پلی ساکاریدها تقسیم می شوند که مونوساکارید و دی ساکاریدها با کمترین وزن مولکولی به عنوان قند معروف هستند.

سلولز جزو پلی ساکاریدهایی است که در دیواره سلولی تمام گیاهان وجود دارد. اجزای اصلی آن فیبر غذایی است که امکان حل شدن ندارد. گرچه سلولز قابل هضم نیست، اما به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک بسیاری خواهد کرد. نشاسته یکی دیگر از پلی ساکاریدها است که توسط برخی باکتری های موجود در روده بزرگ متابولیز می شود و اسیدهای چرب تولید می کند.

کربوهیدرات را بشناسید

مهارکننده های کربوهیدرات

این مهارکننده به مهارکننده نشاسته نیز معروف است. وظیفه مهارکننده های کربوهیدرات مهار آنزیم های موجود که گوارش کربوهیدرات ها را انجام می­دهد، خواهد بود. برخی از این مهارکننده ها در مکمل های مخصوص کاهش جذب کربوهیدرات موجود هستند. اما برخی دیگر که به نام آلفا آمیلاز ساخته می شوند، در بعضی از مواد غذایی طبیعی نیز وجود دارند.

کربوهیدرات ها به دو صورت ساده و پیچیده در بدن موجود هستند. کربوهیدرات های ساده در میوه ها، آرد سفید، محصولات تهیه شده از شیر، نوشابه گازدار، دسر و حتی ماست های طعم دار نیز وجود دارند، اما کربوهیدرات های پیچیده که متشکل از کربوهیدرات های ساده بسیاری است، در موادی مثل پاستا، برنج سبوس دار و سیب زمینی موجود هستند که لازم است قبل از جذب در بدن توسط آنزیم ها تجزیه شوند.

سوخت و ساز کربوهیدرات ها

کربوهیدرات ها در فرآیندهای بیوشیمیایی مسئول تجزیه و تبدیل دوباره به کربوهیدرات در بدن موجودات زنده هستند که در مسیر سوخت و ساز یکی از اجزای مهم به شمار می آیند. گیاهان از طریق فتوسنتز، دی اکسید کربن و آب، انرژی جذب شده از نور خورشید را به صورت ماده در پلاست های خود ذخیره می کنند. موجودات زنده با مصرف این نوع گیاهان با استفاده از تنفس سلولی کربوهیدرات ها را ذخیره و تجزیه می کنند که در نهایت این کربوهیدرات ها در دسترس سلول ها قرار می گیرند.

انسان انواع کربوهیدرات ها را از طریق مصرف گوشت حیوانات یا به صورت مستقیم مصرف می کند و از طریق هضم آن ­ها امکان جذب در سلول ها به وجود می آید. با استفاده از مکملی جهت کاهش جذب کربوهیدرات می توان به کاهش هضم این کربوهیدرات ها کمک فراوانی کرد.

سوخت و ساز کربوهیدرات ها

مکمل های کاهش دهنده جذب کربوهیدرات چگونه عمل می کنند؟

برای کاهش جذب کربوهیدرات بهتر است با عملکرد آن ها آشنا شوید. این مکمل ها موادی دارند که برخی آنزیم هایی که باعث هضم کربوهیدرات ها می شوند را مهار می کند که در نهایت کربوهیدرات ها بدون شکسته شدن، وارد روده بزرگ خواهند شد و باعث عدم جذب کالری و افزایش قند خون می شوند. پس از ورود این کربوهیدرات ها در روده بزرگ مثل نشاسته مقاوم عمل می کند و باعث بهبود عملکرد روده می شود.

تاثیر کاهش دهنده های جذب کربوهیدرات

کاهش جذب کربوهیدرات فقط از هضم بخشی از کربوهیدرات هایی که می خورید، جلوگیری می کند. استفاده از مکمل ها در این زمینه کاهش جذب آن تا 97 درصد را امکان پذیر خواهد کرد که تنها مانع جذب 7 درصد از کربوهیدرات ها می شوند. افرادی که رژیم کاهش وزن دارند، قندهای اضافی موجود در غذاهای فرآوری شده برای آن ها به عنوان مشکلی بزرگ محسوب می شود. این قندها که شامل ساکارز، فروکتوز و گلوکز هستند، تحت تاثیر کاهش دهنده های کربوهیدرات قرار نخواهند گرفت. اثر بخشی کاهش دهنده کربوهیدرات به نوع کربوهیدرات مصرفی وابسته است که این کاهش دهنده ها درصد کمی از کربوهیدرات ها را مسدود می کنند.

تأثیر مکمل های کاهش دهنده جذب کربوهیدرات بر کاهش وزن و اشتها

مقدار مصرف کربوهیدرات تاثیر مستقیم بر کاهش وزن دارد، به عبارتی هر چه مصرف مکمل کاهش دهنده جذب کربوهیدرات بیشتر باشد، افراد وزن بیشتری را کم خواهند کرد. در صورتی که کربوهیدرات های پیچیده بیشتری در رژیم غذایی وجود داشته باشد، اثرگذاری این مکمل ها نیز بیشتر خواهد بود. کاهش جذب کربوهیدرات علاوه بر جلوگیری از هضم غذا بر هورمون های گرسنگی نیز تاثیر می گذارند، به عبارتی احساس سیری ایجاد می کنندو همچنین باعث تخلیه سریع معده نیز می شوند. عصاره لوبیا توسط ماده فیتوهاماگلوتینین موجب درگیر شدن هورمون های احساس سیری می شود. بهتر است برای کاهش کربوهیدرات ها در وحله اول از سبک زندگی سالم استفاده کرد، در صورتی که به نتیجه نرسیدید، این مکمل ها را زیر نظر پزشک مصرف کنید.

تأثیر مکمل های کاهش دهنده جذب کربوهیدرات بر کاهش وزن و اشتها

آیا این مکمل ها به کنترل قند خون کمک می کنند؟

در برخی بیماری ­ها از جمله دیابت باید به مقدار مصرف کربوهیدرات توجه کرد، زیرا مصرف آن باعث افزایش قند خون می شود. اما مصرف مقدار مناسبی از کربوهیدرات در رژیم غذایی افراد دیابتی نیز لازم است. در واقع افراد دیابتی برای کاهش جذب کربوهیدرات لازم است رابطه میان کربوهیدرات و دیابت را بدانند. با وجود اینکه همه کربوهیدرات ها یکسان نیستند، برخی از این مواد به مقدار کمی برای افراد دیابتی مناسب هستند. در نتیجه مصرف این مکمل­ ها باعث افزایش قند خون در افراد دیابتی می شوند. لذا توصیه می شود، افراد دارای قند خون بالا نسبت به مصرف آن دقت کنند، چرا که امکان وجود عوارض جدی در آن ها وجود دارد.

عوارض مکمل­ های کاهش جذب کربوهیدرات

این مکمل ها معمولا بی خطر هستند، اما لازم است برای مطمئن بودن از این مکمل ها، آن ها را از تولید کننده های معتبر تهیه کرد، اما کربوهیدرات ها زمانی که در روده بزرگ تخمیر می شوند، گازی تولید می کنند که موجب عوارض جانبی ناخواسته در بعضی افراد می شود. این عوارض شامل اسهال، نفخ، دلپیچه و قولنج هستند که معمولا با گذشت زمان برطرف خواهند شد و خطر چندانی نخواهند داشت، اما به افرادی که دیابت دارند، توصیه می شود حتما قبل از مصرف این مکمل ها با پزشک خود مشورت کنند، زیرا اگر دوز انسولین آن ها با مصرف این کاهش دهنده تنظیم نباشد، امکان خطر افت قند وجود دارد.

مکمل های کاهش دهنده جذب کربوهیدرات را از کجا بخریم؟

این مکمل ها در فروشگاه ها نیز وجود دارد که امکان نامعتبر بودن آن بسیار زیاد است. بهترین مکان برای تهیه انواع مکمل داروخانه ها هستند. لذا برای تهیه مکمل های کاهنده جذب کربوهیدرات می توانید با مراجعه به سایت داروهوم، داروخانه آنلاین اینترنتی، نسبت به خریدی امن و مطمئن اقدام کنید. علاوه بر آن این داروخانه اطلاعاتی در مورد دارو از جمله روش مصرف و هشدارهای آن را در اختیار مشتریان قرار می دهد.

جمع بندی

طبق تحقیقاتی که در برخی مقالات بیان شده است، مصرف کاهش جذب کربوهیدرات باعث کاهش وزن، کاهش اشتها و در نهایت کاهش میزان قند خون نیز می شود. با این حال مصرف طولانی مدت آن دارای عوارضی است که در این مقاله بیان شد. این مکمل ها برای افرادی که در رژیم غذایی خود کربوهیدرات بالا یا متوسطی دارند، مناسب است. توجه به این نکته که این مکمل ها فقط مهار کننده کربوهیدرات هستند، ضروری است. لذا توصیه می شود با روش زندگی سالم و ورزش برای مهار کردن این کربوهیدرات ها اقدام کنید و در صورت نیاز واقعی به این مکمل حتما با پزشک مشورت کنید.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم