مکمل های تقویت و رشد کودک

نمایش 1–16 از 150 نتیجه

 • مرتب سازی بر اساس :

تقویت و رشد کودک

اهمیت به تقویت و رشد کودک برای داشتن بدنی سالم و عملکرد مطلوب فیزیکی و ذهنی در آینده، بسیار ضروری است. سلامت کودک علاوه بر ملاحظات دوران بارداری و سلامت مادر در این دوران، در گرو وضعیت ژنتیکی، تغذیه سالم و گنجاندن مکمل های لازم در دوران رشد است. شکی نیست که افراد در طول حیات برای سلامتی و تقویت عملکرد سیستم ایمنی می بایست، از منابع طبیعی غذایی به میزان کافی استفاده کنند. گاهی به دلایل ژنتیکی، وضعیت پزشکی به خصوص یا عدم تمایل به مصرف بعضی از غذاها، منابع طبیعی نمی توانند ذخایر معدنی و عناصر ضروری برای سلامت بدن را به اندازه کافی تأمین کنند. از این رو مصرف مکمل های غذایی برای جبران فقدان یا کمبود این عناصر، برای افراد تجویز می شود.

مکمل های تقویت و رشد کودک

مکمل ها در هر رده سنی قابل استفاده هستند. در این میان، انواع مختلفی از این محصولات برای کودکان تولید شده اند. این محصولات در داروخانه آنلاین داروهوم، در گروه بهترین مکمل برای افزیش قد کودک، بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک، بهترین مولتی ویتامین کودکان و بهترین شربت تقویتی کودکان عرضه شده اند.

بهترین مکمل برای افزایش قد کودک

قد مناسب نه تنها در تقویت شخصیت افراد مؤثر است، بلکه بر زندگی آینده فرد نیز اثرگذار است. پس چه بهتر که از همین ابتدا به افزایش قد کودک خود اهمیت دهید. اگرچه ژنتیک حدود 60% در رشد کودک دخالت دارد، 30 تا 40% باقی مانده، به تغدیه کودک و فعالیت های بدنی او بستگی دارد. طبق تحقیقات به عمل آمده، کودکان سالمی که مکمل های رشدی دریافت می کنند، در مقایسه با کودکانی که از این مکمل ها بی بهره اند، به لحاظ قدی رشد بهتری دارند. از این رو برای تقویت و رشد کودک از نظر قدی، نباید تنها به نقش ژنتیک، ورزش و رژیم غذایی اکتفا کرد.

بهترین مکمل برای افزایش قد کودک

نقش مکمل های حاوی آرژنین در افزایش قد 

بهترین مکمل برای افزایش قد کودک، باید حاوی مقادیر کافی آرژنین (L-Arginine) باشد. ال-آرژنین، یکی از آمینواسیدهای مهم است که در افزایش قد نقش مؤثری دارد. این آمینواسید، تکثیر سلول های صفحه  رشد استخوان را افزایش می دهد و به افزایش طول استخوان ها کمک می کند. تحقیقات نشان داده اند که سطح آرژنین کودکان کوتاه قد در مقایسه با کودکان عادی کمتر است و سطح پایین آرژنین، با رشد کمتر قد ارتباط مستقیم دارد.

از آنجاکه 60% از رشد قدی کودک در پنج سال ابتدایی زندگی اتفاق می افتد، ضروری است برای جلوگیری از کوتاهی قد، ضعف سیستم ایمنی و رشد ضعیف شناختی کودک در آینده، در رژیم غذایی کودک مکمل های حاوی آرژنین و ویتامین K2 گنجانده شود. آرژنین همچنین در بهبود زخم، کمک به کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن و اتساع عروق خونی مؤثر است.

مکمل های افزایش قد چه ویژگی هایی دارند؟

این مکمل ها با کمک به افزایش ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز و مهار ترشح سومواستاتین، موجب پیشگیری از کوتاهی قد کودک می شوند. سومواستاتین یک هورمون پپتیدی است که توسط بافت های مختلف بدن تولید می شود و ترشح هورمون رشد را مهار می کند. این محصولات همچنین، عملکرد سلول های T را بهبود می بخشند و به تکثیر آن ها کمک می کند.

لنوفسیت های T، اجزای اصلی سیستم ایمنی تطبیقی هستند و مسئولیت کشتن سلول های آلوده میزبان، فعال سازی سایر سلول ها ایمنی، تولید سایتوکین و تنظیم پاسخ سیستم ایمنی را برعهده دارند. چنانچه به  دنبال بهترین مکمل برای افزایش قد کودک خود هستید، داروهوم انواعی از این محصولات را به شما عزیزان عرضه می کند:

بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک

کودکانی که درنتیجه وضعیت پزشکی مزمن، ویژگی های ژنتیکی، کم اشتهایی یا بدغذایی دچار کمبود وزن هستند، در معرض انرژی بدنی پایین و ابتلا به بیماری ها قرار می گیرند. اگرچه رژیم غذایی صحیح در افزایش وزن کودک مؤثر است، اما گاهی مصرف مقادیر کافی از مکمل های غذایی نیز ضروری است.

بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک با هدف افزایش توده بدون چربی در بدن (LBM) تولید و ساخته می شوند. این محصولات عموماً حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی و همچنین پروتئین و کربوهیدرات های اضافی هستند. این مکمل ها را می توان در زمان ناهار یا صبحانه همراه با آبمیوه یا اسموتی مصرف کرد. بیشتر گینرها یا مکمل های افزایش وزن، به صورت پودر هستند که می بایست جهت مصرف با آب یا هر نوشیدنی دیگری مخلوط شوند. این پودرها کالری بالایی دارند و به تقویت ذخایر کالری کمک می کنند.

مکمل های افزایش وزن به صورت قرص یا کپسول نیز موجود هستند، ولی این محصولات کالری کافی مورد نیاز را تأمین نمی کنند، از این رو برای تقویت و رشد کودک توصیه نمی شوند. پودر گینر دوبیس مخصوص کودکان در حجم 300 گرم، بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک است که برای مصرف کودکان دو سال به بالا تولید شده است.  

بهترین مکمل برای افزایش وزن کودک

پودر گینر دوبیس حاوی چه مواد مؤثری است؟

این محصول حاوی کربوهیدارت، کلسیم، پروتئین، آهن و انواع ویتامین های B ،C ،D و E است که به تقویت و رشد کودک کمک می کند.

کربوهیدرات

کربوهیدرات، منبع اصلی تأمین انرژی بدن است که بدن روزانه به آنها احتیاج دارد. سه نوع اصلی کربوهیدرات ها شامل نشاسته، فیبر و قند هستند. این منبع مغذی، به عملکرد بهتر مغز، کلیه ها، عضلات قلب و سیستم عصبی مرکزی کمک می کند. فقدان کربوهیدرات در رژیم غذایی به سردرد، ضعف، دشواری در تمرکز، یبوست، تهوع، کمبود ویتامین ها و مواد معدنی می انجامد.

پتاسیم

یک ماده معدنی است که بدن برای عملکرد مطلوب و کارآمد به آن نیاز دارد. پتاسیم نوعی الکترولیت است که به عملکرد اعصاب و انقباض ماهیچه ای کمک کرده و همچنین ضربان قلب را تنظیم می کند. این ماده معدنی همچنین به ورود مواد مغذی به سلول های بدن و خروج مواد زائد از آنها کمک می کند. مقدار توصیه شده پتاسیم در کودکان یک تا سه ساله 3000 میلی گرم در روز است.

پروتئین

عناصر سازنده پروتئین، آمینواسیدها هستند. بدن از آمینواسیدها برای ساخت و ترمیم ماهیچه ها و استخوان ها و همچنین ساخت هورمون ها و آنزیم ها استفاده می کند. پروتئین ها در سراسر حیات ترمیم و جایگرین می شوند و برای رشد سلولی و بافت های بدن ضروری به شمار می آیند. مقادیر کافی این عنصر در دوران کودکی، بلوغ بارداری و شیردهی ضروری است. کودکان بسته به سن، جنسیت و وزن، معمولاً به 20 تا 35 گرم پروتئین در روز احتیاج دارند.

کلسیم

کلسیم، یکی از مهمترین مواد معدنی ضروری برای بدن است و به تشکیل و حفظ سلامت دندان ها و استخوان ها کمک می کند. مقدار مناسب کلسیم در بدن در طول حیات فرد در جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان مؤثر است. فرآورده های لبنی منابع غنی کلسیم هستند. همچنین منابع غذایی نظیر بروکلی، سویا، پرتقال، انجیر، خرما، نیز حاوی کلسیم هستند.

میزان کلسیم مورد نیاز در اداور مختلف زندگی متفاوت است. بهتر است کودکان ذخایر کلسیم خود را بیشتر از غذا دریافت کنند. در غیراین صورت مکمل های حاوی کلسیم می توانند برای کمک به تأمین این ماده ضروری مورد استفاده قرار گیرند. نوزادان این ماده را از طریق شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کنند. نوزادان کمتر از 60 ماه روزانه به 200 میلی گرم کلسیم نیاز دارند و در نوزادان 6 تا 11 ماه این میزان به 260 میلی گرم در روز افزایش می یابد. کودکان با افزایش سن به مقادیر بیشتری از کلسیم برای رشد مناسب استخوان نیاز دارند. در کودکان:

 • کودکان 1 تا 3 ساله میزان کلسیم 700 میلی گرم در روز
 • کودکان 4 تا 8 ساله میزان کلسیم 1000 میلی گرم در روز
 • کودکان و نوجوانان 9 تا 11 ساله میزان کلسیم 1300 میلی گرم در روز 

از بهترین مکمل های کلسیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آهن

آهن عنصری ضروری برای تولید خون است. حدود 70% آهن بدن در هموگلوبین ها و سلول های ماهیچه ای به نام میوگلوبین یافت می شود. آهن به جابه جایی اکسیژن از ریه ها به سایر اندام ها کمک می کند. به علاوه این عنصر کمک می کند که ماهیچه ها اکسیژن را انباشت و از آن استفاده کنند.

اگر رژیم غذایی فاقد آهن باشد، کودک شما دچار کم خونی خواهد شد. کمبود آهن در کودکان مشکلی شایع است که ممکن است درهر مرحله از رشد اتفاق بیفتد و از نوع خفیف تا شدید (آنمی؛ وضعیتی که در نتیجه آن خون مقدار کافی گولبول های قرمز ندارد) متغیر است. عدم درمان کم خونی می تواند بر رشد کودک اثر بگذارد. مقدار توصیه شده روزانه آهن در گروه های مختلف سنی کودکان به شرح زیر است:

 • نوزادان 7 تا 12 ماهه 11میلی گرم در روز
 • کودکان 1 تا 3 ساله 7 میلی گرم در روز
 • کودکان 4 تا 8 ساله 10 میلی گرم در روز
 • کودکان 9 تا 13 ساله 8 میلی گرم در روز
 • دختران 14 تا 18 ساله 15 میلی گرم در روز
 • پسران 14 تا 18 ساله 11 میلی گرم در روز

محصولات زیر، از جمله محصولات باکیفیت و تایید شده حاوی آهن هستند:

مکمل های افزایش قد چه ویژگی هایی دارند؟

بهترین مولتی ویتامین کودکان

کودکان برای رشد و سلامتی، به مقادیر کافی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند و می توانند این ذخایر را با مصرف پنج گروه غذایی (میوه، سبزیجات، مواد لبنی، غلات، پروتئین ها (ماهی، مرغ و تخم مرغ) تأمین کنند.

چه کودکانی به مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی نیاز دارند؟

 • کودکانی که به طور منظم مواد غذایی گروه پنج گانه را مصرف نمی کنند.
 • کودکان بدغذا که به اندازه کافی غذا نمی خورند.
 • کودکان دچار وضعیت های پزشکی مزمن نظیر آسم، مشکلات گوارشی به خصوص در آن دسته از گروه هایی که برای این وضعیت ها دارو مصرف می کنند. (در این صورت پیش از شروع به مصرف مکمل در کودک با پزشک مشورت کنید.)
 • کودکانی که میزان مصرف فست فود، غذاهای آماده و غذاهای فرآوری شده در آن ها زیاد است.
 • کودکانی که رژیم گیاهخواری یا رژیم بدون مواد لبنی دارند. (این کودکان باید مکمل های حاوی آهن و کلسیم را نیز مصرف کنند).
 • کودکانی که درنتیجه مصرف زیاد نوشابه، ویتامین و مواد معدنی از بدن آن ها دفع می شود.

بهترین مولتی ویتامین کودکان برای تقویت و رشد کودک باید، حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد:

 • ویتامین A برای تقویت بینایی، سلامت پوست و عملکرد سیستم ایمنی
 • ویتامین D برای رشد طبیعی و تقویت استخوان در کودکان
 • ویتامین C برای کمک به ساخت کلاژن، جذب آهن غذا و سلامت دندان ها، لثه و استخوان ها
 • ویتامین E برای تقویت سیستم ایمنی و کمک به سلامت پوست و چشم
 • ویتامین B2 وB1 برای کمک به آزادسازی انرژی دریافت شده از غذا و تقویت عملکرد سیستم عصبی و ماهیچه های بدن
 • ویتامین B6 برای کمک به آزادسازی انرژی از پروتئین و تقویت عملکرد مغز و تولید گلبول های قرمز خون
 • ویتامین K برای کمک به انعقاد خون
 • فولیک اسید برای کمک به جذب پروتئین و تولید سلول های جدید خون و DNA
 • زینک برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی، کمک به بهبود زخم
 • حاوی بیوتین برای کمک به سلامت پوست، مو و ناخن و همچنین تبدیل مواد مغذی به انرژی

به یاد داشته باشید، مصرف مگاویتامین ها (دوزهای بالای ویتامین) برای کودکان مناسب نیست. مصرف بیش از اندازه ویتامین های محلول در چربی (نظیر ویتامین A ،D ،E و K) می تواند منجر به مسمومیت شود. چنانچه به دنبال بهترین مولتی ویتامین کودکان هستید، داروهوم انواعی از بهترین محصولات را برای شما عرضه کرده است. بهترین شربت تقویتی کودکان را می توانید در داروخانه آنلاین داروهوم در میان محصولات زیر بیابید.

عوارض مصرف مکمل های تقویت و رشد کودک

به یاد داشته باشید، مصرف مکمل ها جهت تقویت و رشد کودک نباید جایگزین منابع غذایی طبیعی شوند. مکمل ها عموماً عوارض جانبی به خصوصی ندارند، با این حال درصورتی که کودکتان به بیماری خاصی مبتلا است یا داروی به خصوصی مصرف می کند، می بایست پیش از مصرف مکمل با پزشک مشورت کنید. ممکن است، مکمل ها به دلیل داشتن ماده ای خاص، با بعضی از داروها تداخل اثر داشته باشند.

دوز توصیه شده مکمل ها را نباید افزایش داد. انجمن آمریکایی پزشکان اطفال مصرف مولتی ویتامین ها را در کودکان و نوجوانان سالم که رژیم غذایی طبیعی متنوعی دارند، پیشنهاد نمی کند. بهتر است، ویتامین ها در این گروه از طریق منابع غذایی تأمین شوند.

مصرف مقدار نادرست مکمل های افزایش وزن موجب کرامپ های عضلانی، اسهال و مشکلات شکمی می شود. به علاوه ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی، سرفه، عطسه و آسم شود. مصرف این مکمل ها در بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی ممنوع است.

چنانچه مکمل های افزایش وزن در بدن حل نشوند، ممکن است موجب تهوع و اسهال در فرد شوند. ضمن اینکه مصرف بیش از اندازه این فرآورده ها می تواند به افزایش ناسالم وزن بیانجامد و چربی های غیرضروری را بالا ببرد.

عوارض مصرف مکمل های تقویت و رشد کودک

جمع بندی 

اگرچه قد معمولاً توسط ژن ها تعیین می شود، اما بررسی‌ های اخیر نشان داده اند عوامل بیرونی از جمله رژیم غذایی کودک نیز می تواند بر قد او در سال‌ های رشد تأثیر بگذارد. برای تهیه و مصرف انواع مکمل‌ های غذایی کودکان باید توجه زیادی داشته باشید و حتما به این موضوع توجه کنید که کودکان نباید مولتی ویتامین‌ های مخصوص بزرگسالان را مصرف کنند، زیرا با اینکه کودکان مانند بزرگسالان به انواع ویتامین‌ ها و مینرال‌ ها نیاز دارند، اما میزان آن کمتر است.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم