دهان و دندان

نمایش 1–16 از 33 نتیجه

  • مرتب سازی بر اساس :

تاثیر مصرف مکمل های دهان و دندان

دندان ها نقش مهمی در زیبایی چهره و لبخند شما دارند. مراقبت از دهان و دندان باید جدی گرفته شود، زیرا تجمع برخی از میکروب ها در دهان، به راحتی موجب پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود. از این رو علاوه بر استفاده از مسواک، نخ دندان و دهان شویه، بهتر است به فکر تقویت و استحکام دندان های خود باشید. برخی از افراد با وجود رعایت نکات بهداشتی، باز هم به مشکل پوسیدگی دندان برمی خورند. از این رو نقش تغذیه و مکمل های غذایی را نباید نادیده گرفت. امروزه مکمل های تقویتی دندان تنوع گسترده ای پیدا کرده اند، به گونه ای که دندانپزشکان از زمان کودکی مصرف آنها را توصیه می‌ کنند.

مکمل های حاوی کلسیم و ویتامین D، مهمترین و بهترین نوع مکمل های دندان هستند که استحکام دندان ها را چندین برابر می کنند. با این حال این مکمل ها باید در صورت کمبود کلسیم و ویتامین دی در بدن مصرف شوند. در غیر این صورت، مضرات آنها بیشتر از فوایدشان خواهد بود. کلسیم در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود و بدین طریق، پوسیدگی، شکستگی و ضعف دندان ها را به حداقل می رساند. ویتامین D نیز سبب جذب کلسیم در بدن می شود؛ از این رو مکمل های این ترکیبات نقش مهمی در سلامت دندان و دهان دارد. مکمل های حاوی فلوراید و پروبیوتیک نیز برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و تجمع میکروب های مضر بسیار مفید هستند. با این حال هرگز بدون اجازه پزشک از این مکمل ها استفاده نکنید.

تاثیر مصرف مکمل های دهان و دندان

نقش ویتامین D در سلامت دهان و دندان

یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن به خصوص‌ دندان ها، ویتامین D نام دارد. این ویتامین برای عملکردهای متفاوت بدن ضروری است و ارتباط آن با سلامت دندان ها نیز به اثبات رسیده است. این ماده، نقش مهمی در جذب کلسیم استخوان ها و دندان ها دارد. به واسطه این ویتامین، کلسیم از طریق مواد غذایی، مکمل ها و نوشیدنی ها در بدن ذخیره می شود. در صورتی که دچار کمبود ویتامین D در بدن هستید، تنها 10 الی 15 درصد کلسیم موجود در رژیم غذایی را جذب خواهید کرد. از آنجایی که کلسیم در ساخت و تشکیل بخش مهمی از دندان ها نقش اساسی را ایفا می کند، کمبود آن به طور حتم موجب ضعیف شدن مینای دندان ها می شود. از این رو میکروب ها و سایر عوامل دیگر به راحتی قادر به رساندن آسیب به دندان ها هستند.

این ماده موجب جلوگیری از بروز بیماری های متفاوت دندان و دهان مانند پریودنتال نیز می شود. در این بیماری، لثه ضعیف می شود و دندان ها در جای درست خود قرار نمی گیرند که نتیجه آن درد، خونریزی، التهاب و قرمزی لثه است. در مواردی که درمان به موقع صورت نگیرد، دندان ها پوسیده می شوند و باید آنها را کشید. ویتامین‌ دی دارای خواص ضد التهابی قوی است و در تقویت سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از ورود عوامل خارجی و میکروبی به دهان نقش مهمی دارد. در نتیجه با بهبود سیستم ایمنی بدن، از بیماری های عفونی لثه و پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری به عمل می آید.

فرم فعال ویتامین D در بدن

ویتامین‌ دی در بدن باید به شکل فعال کلسیتریول تبدیل شود. این ماده با انتقال در بدن، موجب رشد سلول ها، کاهش عفونت و التهاب در بدن به خصوص دهان و دندان می شود. این شکل از ویتامین دی با عفونت ها و میکروب های دهان مبارزه می کند و سلامتی دندان ها را حفظ خواهد کرد. کلسیم و ویتامین دی، دو ماده جدایی ناپذیر برای استحکام استخوان ها و دندان ها هستند که سلامت آنها را تضمین می کنند. ویتامین دی از طریق تابش نور خورشید در بدن ساخته می شود. در صورت کمبود این ویتامین، مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین دی بسیار ضروری است.

میزان مورد نیاز ویتامین D در بدن

بزرگسالان باید 1000 واحد ویتامین دی به صورت روزانه دریافت کنند و کودکان به 400 واحد از این ویتامین در روز نیاز دارند. نور خورشید، خوردن غذاهایی همچون شیر، ماست، آب پرتقال، ماهی آزاد، تن ماهی، پنیر و تخم مرغ نیز برای تامین این ماده در بدن ضروری است. ویتامین دی به فرم D3 یا Chole-calciferol در بدن ساخته می شود. امروزه مکمل های D3 در انواع متنوعی تولید شده اند که همگی آنها، در سلامت دهان و دندان موثر هستند.

قرص های جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان، یکی از مهمترین مشکلاتی است که سبب درد دندان ها و بیماری های التهابی لثه می شود. در صورت عدم درمان پوسیدگی دندان ها، ممکن است نیاز به کشیدگی آنها نیز باشد. کاهش خطر پوسیدگی دندان ها، از طریق مصرف برخی از قرص ها به راحتی امکان پذیر است.

قرص های خوراکی و مکیدنی فلوراید

فلوراید، یکی از مواد معدنی مفید در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها به شمار می‌ رود. خمیر دندان ها، ژل ها، پارمیس ها و دهان شویه های حاوی فلوراید، از جمله محصولاتی هستند که سلامت دندان ها را حفظ می کنند. با این حال امروزه مکمل های فلوراید به صورت قرص، آب حاوی این ماده و نمک نیز تولید می شوند. اثر این ماده در پیشگیری از پوسیدگی دندان ها بسیار زیاد است. همچنین در صورت بروز این مشکل، این مکمل ها کمک بسیاری به پیشگیری از گسترش پوسیدگی و تخریب دندان ها می کنند.

مکمل های فلوراید به فرم قرص های مکیدنی، خوراکی و مایعات تولید می شوند. بر اساس مطالعات صورت گرفته روی دانش آموزان بالاتر از 6 سال، کسانی که از این مکمل ها استفاده کرده اند، کمتر دچار پوسیدگی دندان ها شده اند. این آزمایش اثر پیشگیرانه قرص های فلوراید روی دندان های اصلی را به خوبی نشان داد.

قرص پروبیوتیک

یکی دیگر از قرص های بسیار مفید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و حفظ سلامت دهان و دندان، قرص پروبیوتیک است. این قرص با تنظیم pH دهان، از پوسیدگی دندان ها پیشگیری می کند. یکی از سویه های این ماده به نام 12BLIS K(استرپتوکوکوس سالیواریوس)، باکتری های سالم دهان را افزایش می دهد. در نتیجه بدین طریق، موجب بهبود عملکرد سیستم ایمنی و سلامت دندان ها می شود.

برخی از باکتری های داخل دهان که وظیفه تجزیه مواد را بر عهده دارند، ممکن است در آینده ای نه چندان دور در ساخت این قرص ها استفاده شوند. متخصصان دندان پزشکی امیدوار هستند که از این باکتری برای تحت تاثیر قرار دادن عملکرد باکتری های دهانی دیگر استفاده کنند. بدین طریق با مصرف قرص پروبیوتیک، احتمال آسیب به دندان و پوسیدگی آن کاهش پیدا می کند.

قرص آسپرین

یکی دیگر از قرص های بسیار موثر در کاهش پوسیدگی دندان ها، آسپرین است. این قرص نیاز به پر کردن دندان ها را کاهش می دهد. بر اساس نتیجه تحقیقات به دست آمده در این خصوص، آسپرین جایگزین مناسبی برای حل پوسیدگی دندان ها است. نقش این قرص در ترمیم دندان های پوسیده نیز غیرقابل انکار است. این قرص موجب ارتقای عملکرد سلول های بنیادی موجود در دندان ها می شود و به بازسازی و ترمیم آنها می پردازد.

با مصرف آسپرین سلول های بنیادی دندان تحریک می شوند که این امر در تقویت دندان ها و جلوگیری از آسیب دیدگی آنها نیز بسیار تاثیرگذار است. دوز کم این قرص، به افزایش فعالیت ژن های تشکیل دهنده دندان کمک می کند تا پوسیدگی ها و آسیب های ایجاد شده روی دندان ها را درمان کنند. اثر ضد التهابی و ضد درد آسپرین نیز در کاهش التهابات لثه، دندان و درد ناشی از ترمیم آن موثر است. البته این کشفیات جدید هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد.

قرص استئوکینون و تأثیر آن در استحکام دندان

قرص استئوکینون هولیستیکا، یکی از بهترین مکمل های دارویی است که توسط شرکت هولیستیکا فرانسه تولید می شود. این قرص به دلیل  برخورداری از کلسیم، ویتامین D3 و K2، برای استحکام دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها موثر است. مصرف این قرص با تجویز پزشک، به خانم‌ ها در دوران یائسگی، نوجوانان و زنان باردار و شیرده توصیه می شود.

قرص استئوفلکس

قرص استئوفلکس هلث اید نیز به دلیل برخورداری از موادی همچون گلوکزامین، ویتامین سی، کندرویتین، منگنز و زردچوبه، برای تقویت مفاصل، دندان ها، لثه و تراکم استخوان‌ ها بسیار موثر است.

قرص های جلوگیری از پوسیدگی دندان

ویتامین های مورد نیاز لثه، دهان و دندان کودکان

بدن برای تقویت و استحکام خود، به مواد معدنی و ویتامین های بسیاری نیاز دارد. سلامت دندان ها از طریق مسواک، دهانشویه و نخ دندان تامین می شود. با این حال برخی از افراد به دلیل ضعف سیستم ایمنی بدن، دندان ها و استخوان های آسیب پذیر دارند. از این رو رژیم غذایی و مکمل های تقویت کننده نقش مهمی را در جلوگیری از این آسیب ها ایفا می کنند. رژیم های غذایی غنی از ویتامین ها باید به صورت روزانه مصرف شوند و در کنار آنها، مکمل های حاوی مواد زیر نیز کمک بسیاری به حل مشکلات لثه و دندان می کنند. بهتر است این مواد از سنین کودکی مصرف شوند تا دندان ها در حین رشد، به مقاومت بالایی دست پیدا کنند.

 ویتامین A

این ویتامین، یکی از مفیدترین موادی است که به حفظ سلامت دندان ها و لثه کودکان کمک می کند. مصرف این ویتامین سبب تقویت مینای دندان ها می شود. این ویتامین با افزایش بزاق دهان، باکتری ها و میکروب های مضر را از بین می برد. در نتیجه پوسیدگی دندان ها که در اثر عملکرد این باکتری ها ایجاد می شود نیز کاهش پیدا می کند.

ویتامین آ همچنین موجب کاهش تحلیل مینای دندان و افزایش استحکام آن می شود. این ویتامین در غذاهایی همچون گوشت، پنیر، کاهو، زردآلو، سیب زمینی، انبه، کدو، طالبی، شیر، تخم مرغ، کره، ماهی، جگر و اسفناج وجود دارد. در صورت عدم مصرف این ویتامین، ممکن است مشکلات دهان و دندان برای کودکان در حال رشد ایجاد شود.

ویتامین D

ضروری ترین ویتامین مورد نیاز دندان ها، ویتامین دی است، زیرا این ماده سبب جذب و ذخیره کلسیم در استخوان ها و دندان ها می شود و بدین طریق، از پوسیدگی و تخریب مینای دندان ها جلوگیری می کند. کمبود ویتامین دی در سوزش دهان نیز تاثیرگذار است. این سندرم با علائمی همچون تلخی دهان، درد، خشکی، بی حسی و سوزن سوزن شدن زبان همراه است. از این رو ویتامین دی، نقش مهمی در جلوگیری از ابتلا به پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری های لثه دارد. این ویتامین در نور خورشید و منابع غذایی شیر، ماهی، گوشت گاو، آب پرتقال، سینه مرغ، قارچ، جگر، میگو و تخم مرغ وجود دارد. از بهترین مکمل های حاوی ویتامین D، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویتامین C

یکی دیگر از مواد مورد نیاز بدن برای سلامت دندان ها، ویتامین C است. این ویتامین به استحکام و تقویت دندان ها و سیستمی ایمنی بدن کمک بسیاری می کند. استحکام دندان ها سبب می شود که پوسیدگی، ضعف و تحلیل دندان ها، همچنین عفونت لثه و دندان ایجاد نشود. این ویتامین دارای خاصیت ضد التهابی است و در کاهش تورم لثه و خونریزی ناشی از آن نیز فواید بسیاری دارد.

به واسطه این ویتامین، از تشکیل پلاک روی دندان ها و تجمع باکتری ها در دهان و دندان جلوگیری می شود. مصرف ویتامین C برای کودکان در حال رشد بسیار ضروری است، زیرا سلامت دندان ها و استحکام آنها را تضمین می کند. منابع مهم این ویتامین، شامل مرکبات، توت فرنگی، کیوی، اسفناج، جعفری، انبه، کلم بروکلی، آناناس، گوجه فرنگی، زردآلو، گیلاس، توت، آویشن و غیره می شود. برخی از بهترین مکمل های تامین کننده ویتامین C بدن عبارتند از:

 ویتامین E

ویتامین E، استحکام دندان ها را تضمین می کند. این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدانی است که اثر مخرب عوامل بیماری زا روی سلول های بدن به خصوص بافت های دهان را از بین می برد. این ویتامین در پیشگیری از ایجاد پلاک دندان، بیماری های لثه و التهابات دهان بسیار موثر است. کودکانی که در حال رشد و دندان در آوردن هستند، با مصرف این ویتامین درد کمتری را تجربه می کنند. این ویتامین در بادام زمینی، تخمه آفتابگردان، برگ چغندر، اسفناج، کیوی، کلم بروکلی، رب گوجه فرنگی، ماهی سالمون، زردآلو، تمشک، انبه، فندق و غیره به وفور یافت می‌ شود. محصولات زیر، از جمله بهترین مکمل های حاوی ویتامین ای موجود در بازار محسوب می شوند:

ویتامین های گروه B

این ویتامین ها شامل B3 ،B12 ،B6 ،B2 و B1 می شوند. تمامی این ویتامین ها، در سلامت دهان و دندان، استحکام دندان ها، درمان بیماری های التهابی لثه، برطرف کردن بوی بد دهان و التیام زخم‌ های دهانی کارایی بالایی دارند. این ویتامین ها به راحتی از منابعی همچون مرغ، گوشت قرمز، ماهی، جگر، ماست، شیر و پنیر در بدن تامین می شود. به منظور تامین ویتامین B بدن خود، می توانید از محصولات زیر استفاده کنید:

ویتامین های مورد نیاز لثه، دهان و دندان کودکان

بهترین قرص برای استحکام دندان

استحکام دندان ها با مکمل ها و قرص های حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، فسفر، منگنز و ویتامین های متنوع همچون ویتامین D حفظ می شود. بهترین قرص ها برای تقویت دندان ها را در زیر عنوان و آنها را معرفی خواهیم کرد.

کپسول کلسیم و ویتامین دی برونسون

این کپسول، یکی از مکمل های حاوی مواد معدنی فراوان است که به ساخت استخوان ها و دندان ها کمک بسیاری می کند. کلسیم، یکی از فراوان‌ ترین مواد موجود در این مکمل است که علاوه بر تقویت دندان ها، موجب بهبود انتقال سیگنال های عصبی، تنظیم ضربان قلب و انقباض بهتر عضلات نیز می شود.

این مکمل یا قرص برای جبران کمبود کلسیم در بدن گزینه ای مناسب است و جزو بهترین مکمل های این گروه عنوان می شود. ویتامین دی نیز از جمله ترکیبات دیگر موجود در این قرص است که برای جذب کلسیم در دندان ها و استخوان ها ضروری است. کمبود این ماده نیز از رسوب فسفر و کلسیم در استخوان ها و دندان ها جلوگیری می کند و مانع از استحکام آنها می شود. مصرف این مکمل در تامین ویتامین دی و کلسیم مورد نیاز بدن باید با تجویز پزشک صورت گیرد. 

قرص استئو پلاس سان لایف

قرص استئوپلاس، نیز جزو مکمل های پرفروش و باکیفیت تقویتی است که برای سلامت دهان و دندان و بهبود عملکرد مفاصل تجویز می شود. در این مکمل از ترکیبات گلوکزامین، کندرویتین، کلسیم و ویتامین D استفاده شده است. این مکمل موجب پیشگیری از پوکی استخوان، کاهش دردهای مفصلی، تقویت ماهیچه‌ ها و افزایش مقاومت استخوان‌ ها و دندان ها می شود.

بدن انسان به مواد معدنی و ویتامین های بسیاری نیاز دارد. از آنجایی که دندان ها عضو مهمی در بدن به شمار می روند، مصرف مکمل ها و قرص های حاوی کلسیم و ویتامین دی کمک بسیاری به حفظ سلامت آنها می کند. به واسطه این ترکیبات، ترمیم مشکلات دهان و لثه ها نیز به راحتی صورت می گیرد. این مکمل به کاهش درد ناشی از پوسیدگی دندان ها و التهابات لثه نیز کمک می کند.

عصاره زنجبیل و سلنیوم، دو ترکیب بسیار مهم با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند که در کاهش التهابات و درد دندان، مفاصل و عضلات نقش مهمی دارند. این قرص توسط شرکت یوروویتال آلمان تولید می شود. قرص استئو پلاس یوروویتال در جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و پوکی استخوان موثر است.

سلامت دهان و دندان با مکمل های طبیعی

برخی از مکمل های طبیعی، موجب جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و التهابات لثه می شوند. مصرف این مکمل ها همراه با رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت دندان و دهان برای تمامی افراد ضروری است. این مکمل ها موجب افزایش باکتری های مفید دهان می شوند و بدین طریق، از ابتلا به بیماری های عفونی و التهابی لثه جلوگیری می کنند.

مصرف غذاهای حاوی مواد قندی و فرآوری شده تاثیر مخربی روی سلامت دندان ها و در نتیجه پوسیدگی آنها می گذارد. نوشیدن آب کافی نیز در پیشگیری از تجمع بیش از حد باکتری های مضر در دهان موثر است. با این حال مکمل های گیاهی به شما کمک می کنند که از دندان هایی سالم و محکم برخوردار شوید.

ویتامین D3

این فرم از ویتامین دی، برای حفظ سلامت بدن به خصوص استخوان ها و دندان ها مفید است. این فرم به صورت طبیعی در بدن ساخته می شود و به جذب کلسیم مورد نیاز بدن کمک بسیاری می کند. بیماری پریودنتیت، به دلیل کمبود این نوع از ویتامین دی رخ می دهد که در افراد مبتلا به دیابت شایع تر است. ویتامین D3 موجب عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن می‌ شود و سلامت دندان و سایر اعضای دیگر بدن را حفظ می کند.

عصاره خالص هونوکیول

یکی از مکمل های گیاهی موثر در حفظ سلامت دهان و دندان، عصاره هونوکیول نام دارد. این ماده از پوست درخت مگنولیا آفیسینالیس به دست می آید. این ترکیب در طب سنتی چین بسیار شناخته شده است. ماده هونوکیول در سلامت دهان و مبارزه با باکتری های عامل عفونت دندان نقش مهمی را ایفا می کند. این آنتی اکسیدان بسیار قوی با تقویت سیستم ایمنی بدن، موجب پیشگیری از ایجاد التهاب در لثه و دهان نیز می شود.

مکمل طبیعی گیاه دارویی تبتی

این مکمل شامل گیاهان دارویی بسیار موثری است که عملکرد سیستم ایمنی را تقویت می کنند و موجب کاهش التهابات و عفونت لثه و دهان می شوند. به واسطه گیاهان تبتی در این مکمل، گردش خون در بدن سرعت پیدا می کند و این امر در درمان بیماری های مربوط به دهان بسیار موثر است. همچنین از پوسیدگی دندان ها نیز با این عصاره های گیاهی پیشگیری می شود. این مکمل ها علاوه بر حفظ استحکام دندان ها به کاهش روند سرعت سرطان و بهبود بیماری‌ های قلبی‌ عروقی نیز کمک می کنند، زیرا با تقویت سیستم ایمنی بدن، به مبارزه با عامل بیماری زا نیز می پردازند.

سلامت دهان و دندان با مکمل های طبیعی

نتیجه گیری

مکمل های تقویت کننده استحکام دندان ها در کنار رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان، بیشترین تاثیر را در حفظ سلامت دندان ها دارند. این مکمل ها باید حاوی کلسیم، ویتامین D، منگنز، فسفر و سایر مواد معدنی و ویتامین ها باشند. در این صورت مصرف آنها به استحکام دندان ها و پیشگیری از تجمع باکتری های مضر در دهان کمک می کند.

مکمل های پروبیوتیک‌، عصاره گیاهی هونوکیول، ویتامین دی و سایر مکمل های موجود در این گروه، بدون هیچ گونه عارضه جانبی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند و در جلوگیری و از بین رفتن باکتری های مفید دهان نقش دارند. کودکان باید در سنین رشد و از زمان کودکی این مکمل ها را زیر نظر پزشک مصرف کنند. در این صورت مینای دندان ها تقویت می شود و احتمال پوسیدگی ناشی از ضعف دندان در بزرگسالی نیز کاهش پیدا می کند.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم