بتا آلانین

در حال نمایش 2 نتیجه

  • مرتب سازی بر اساس :

بتاآلانین

یکی از آمینو اسیدهایی که در بین ورزشکاران از محبوبیت زیادی برخوردار است، مکمل بتاآلانین محسوب می شود. این ماده مغذی به بدنسازها کمک می کند تا عملکرد ورزشی بهتری داشته باشند و سلامت عمومی بدن خود را حفظ کنند، اما اطلاعات ما در این زمینه چه اندازه است؟ آیا این ماده بر خلاف خاصیتی که دارد، می تواند برای بدن مضر باشد؟ این سوال ها از جمله مواردی هستند که ممکن است ذهن مخاطب را مشغول ‌کنند. ما اینجا هستیم که با ارائه دادن این مقاله باعث پاسخگویی به این دسته سوالات باشیم.

بتاآلانین

مکمل بتاآلانین چیست؟

بر خلاف گلوتامین این اسید آمینه از جمله اسید آمینه های غیر ضروری بدن به شمار می رود، ولی این موضوع چیزی از ارزش های این ماده برای بافت عضلات کم نمی کند. اگر به طور تخصصی بخواهیم به عملکرد بتاآلانین نگاه کنیم، این اسید آمینه باعث تولید کارنوزین در بدن می شود و با حفظ تعادل PH عضله، سبب خواهد شد که توانایی و عملکرد عضله در تمرینات و فشارها افزایش پیدا کند.

نقش بتاآلانین در بدنسازی چیست؟

همانطور که اشاره شد، از جمله وظایف این ماده وجود کارنوزین است که می تواند از تجمع اسید لاکتیک در عضلات حین تمرین جلوگیری کند و موجب بهبود عملکرد ورزشکار شود. تحقیقات نشان داده است که مکمل بتا آلانین باعث افزایش 80 درصدی کارنوزین می شود که تاثیرات آن در چند مرحله انجام می گیرد که در ادامه به آن می پردازیم.

گلوکز

بتا آلانین گلوکز را تجزیه می کند و باعث می شود تا منبع اصلی انرژی در بدن سوخت بیشتری را به عضلات برساند.

لاکتات

این آمینو اسید لاکتات تولید می کند؛ به این صورت که در حین ورزش باعث می شود عضلات گلوکز را به اسید لاکتیک تجزیه کند و ماده به دست آمده به لاکتات تبدیل شود که در نهایت یون هیدروژن H+ تولید خواهد شد.

اسیدی کردن ماهیچه ها

بعد از به وجود آمدن یون های هیدروژن مثبت، سطح PH در عضله کاهش پیدا می کند و آن ها اسیدی تر می شوند.

کاهش خستگی

در حین تمرین اسیدیته عضلات از تجزیه گلوکز جلوگیری می کند و توانایی عضله برای انقباض کاهش پیدا خواهد کرد. این عمل باعث بروز احساس خستگی در بدن می شود. کارنوزین موجود در بتا آلانین مثل یک کاهش دهنده قوی برای ماهیچه ها عمل می کند و طی این فرآیند خستگی بدن کاهش می یابد.

کاهش خستگی

تاثیر مصرف همزمان بتاآلانین و کراتین چیست؟

طبق نظر پژوهشگران در زمینه سلامت و ورزش نشان داده است که مصرف همزمان بتا آلانین و کراتین می تواند کارایی بهتر و موثرتری برای هر دو مورد ایجاد کند. با توجه به کارکرد کراتین در ورزش از نظر علمی باعث می شود عملکرد ورزشکار در تمرینات با شدت بالا بهبود پیدا کند و ترکیب آن با بتا آلانین برای بالا بردن تحمل فرد و تاخیر در زمان خستگی، سبب می شوند کیفیت تمرین بالا برود. البته تمامی این موارد باید زیر نظر مربی حرفه ای انجام شود. تحقیقی که در بالا به آن اشاره شد، حاصل پژوهش و تحقیقی است که دانشمندان این رشته به روی دو گروه از ورزشکاران انجام داده اند. به این صورت که گروه اول بتاآلانین و کراتین دریافت کرده اند و گروه دوم این مکمل را استفاده نمی کنند؛ بعد از 10 هفته محققان شاهد افزایش توده عضلات به همراه قدرت و استقامت ورزشی گروه اول بودند و به طور کلی گروه اول عملکرد بهتری در تمرینات ورزشی خود داشتند.

طریقه مصرف بتاآلانین چگونه است؟

اگر به طور کلی بخواهیم به این موضوع بپردازیم، باید بگوییم که میزان استاندارد مصرفی بتا آلانین در روز چیزی حدود 2 الی 5 گرم است که می تواند مصرف سالم و امنی را برای شما به همراه داشته باشد. مصرف این مکمل به همراه مواد غذایی، مقدار جذب و سطح کارنوزین را بیشتر می کند و به همین علت، توصیه می شود که این نوع مکمل ها با غذا مصرف شوند؛ لازم به ذکر است دو مورد درباره زمان مناسب مصرف بتا آلانین وجود دارد که به قبل و بعد از ورزش تقسیم می شود.

عوارض بتاآلانین

نکته قابل توجه در مورد این آمینو اسید این است که مصرف بیش از اندازه آن می تواند باعث اختلالی به نام «پارستزی» شود. پارستزی را می توان به یک احساس غیر معمول مثل گزگز کردن پوست گفت که به طور معمول در صورت، گردن و پشت دست ها اتفاق می افتد. شدت این به اصطلاح سوزن سوزن شدن پوست با افزایش مقدار مصرف بتا آلاتین افزایش پیدا می کند. برای جلوگیری از این اتفاق می توان زیر نظر مربی دوزهای کوچک و کم «حدود 800 گرم» از این مکمل را مصرف کرد. بنا بر تحقیقات پزشکان هیچ عارضه یا بیماری بر اثر پارستزی پوست به وجود نمی آید، پس از این جهت نگران هیچ چیز در مصرف بتا آلانین نباشید.

مکمل بتاآلانین چه فایده‌ای دارد؟

همانطور که اشاره شد، مصرف این مکمل در بدنسازی و ورزش می تواند تاثیرات چشم گیری را در بدن فرد ایجاد کند که در ادامه به دو مورد از این تاثیرات خواهیم پرداخت.

افزایش قدرت

از جمله خصوصیات بتاآلانین این است که باعث کاهش خستگی و از طرفی افزایش استقامت بدنی می شود و اسیدوز عضلانی که باعث می شود مدت زمان ورزش با شدت بالا محدود شود را کنترل می کند و کیفیت تمرینات پر فشار را افزایش می دهد. این عمل هم برای ورزش های هوازی مثل شنا و ایروبیک مناسب است، هم در ورزش هایی مثل بدنسازی تاثیر گذار واقع می شود.

افزایش قدرت

بهبود سلامت بدن

از آنجایی که سیستم عضلانی در افراد مسن با بدن جوان ها متفاوت عمل می کند، مصرف این مکمل علاوه بر افزایش استقامت عضلات بدن می تواند با خواص آنتی اکسیدانی که دارد، به عنوان مکمل و داروی ضد پیری و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن عمل کند.

سخن پایانی

مصرف مکمل هایی مثل بتاآلانین که از جمله آمینو اسیدهای مفید برای رشد و بهبود عملکرد عضله به شمار می رود، می تواند برای بدن مفید واقع شود. این آمینو اسید علاوه بر مواد مکملی مثل قرص بتا آلانین ژن استار در مواد خوراکی هم یافت می شود، مثل گوشت، مرغ و ماهی که مصرف آن در کنار این مکمل های دارویی خالی از لطف نیست. در این مقاله سعی بر این داشتیم تا با قرار دادن اطلاعات مفید در مورد بتا آلانین به شما در روند شناخت یا استفاده بهتر این مکمل کمک کرده باشیم.

شما می توانید بهترین مکمل های بتاآلانین را با اطمینان از اصالت محصول و قیمت مناسب از سایت داروهوم تهیه نمایید.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم