مکمل های افزایش انرژی و رفع خستگی

نمایش 1–16 از 80 نتیجه

 • مرتب سازی بر اساس :

انرژی زا و رفع خستگی

مکمل های انرژی زا و رفع خستگی در کنار یک رژیم غذایی سالم و حاوی مواد مفید همچون ویتامین ها، مواد معدنی و غیره به  تقویت سیستم ایمنی بدن و ارتقای سلامت آن کمک می کنند. این محصولات برای افرادی که از انرژی کمی برخوردار هستند و در طول روز احساس خستگی می کنند، مانند ورزشکاران، افراد دارای رژیم های غذایی خاص، سالمندان، بیماران و سایر افراد عادی قابل استفاده است.

رژیم غذایی خوب و سالم یکی از مهمترین عواملی است که سطح انرژی مورد نیاز بدن را تامین می کند و افراد را از ابتلا به بیماری های ناشی از سوخت و ساز ضعیف بدن در امان نگه می دارد. البته رژیم غذایی سالم همراه با ورزش و خواب کافی به جلوگیری از تمامی مشکلات ناشی از کمبود انرژی در بدن کمک می کند. امروزه به دلیل زندگی سخت ماشینی فرصت کمی برای رعایت تغذیه صحیح یا سبک زندگی سالم در اختیار افراد قرار دارد. از این رو امکان ابتلا به انواع بیماری ها، خستگی مفرط، کاهش انرژی و ضعف بدنی روزانه وجود دارد. برای جلوگیری از کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن، استفاده از مکمل های انرژی زا بهترین گزینه است. برای آشنایی با این محصولات، فواید و عوارض احتمالی آنها با ما همراه باشید.

انرژی زا و رفع خستگی

هدف از تولید مکمل انرژی زا و رفع خستگی چیست؟

سیستم بدنی هر انسانی با دیگری متفاوت است، ولی تغذیه سالم همراه با سبک زندگی صحیح برای تمامی افراد سلامت، شادابی، انرژی، افزایش قوای ذهنی و جسمی را به همراه دارد. از این رو قبل از مصرف هر گونه مکمل یا محصول تقویت کننده یا انرژی زا، استفاده از مواد غذایی سالم و طبیعی پیشنهاد می شود، اما برای افرادی که با منع مصرف برخی از مواد غذایی یا فعالیت های بدنی رو به رو هستند، شرایط متفاوت است. این افراد برای جلوگیری از ابتلا به کمبود برخی از ریز مغذی های مفید بدن، بهتر است از مکمل ها استفاده کنند. مکمل ها دارای انواع متنوعی هستند که یکی از ضروری ترین و محبوب ترین آنها مکمل انرژی زا و رفع خستگی به شمار می رود. این محصولات توانایی بدن را برای انجام فعالیت های جسمی و ذهنی افزایش می دهد و برای تمامی افراد بزرگسال دارای ضعف بدنی قابل استفاده هستند.

البته فرآورده های حاوی مواد انرژی زا و رفع کننده خستگی بدن برای بیماران، ورزشکاران، سالمندان و افراد ناتوان در مصرف برخی از مواد غذایی، گزینه مناسبی برای افزایش قدرت بدنی و انرژی آنان به شمار می‌ روند. در این صورت ضعف عضلانی این افراد رفع می شود و بی حالی بدن نیز به راحتی درمان خواهد شد. این محصولات به جای دارو قابل استفاده نیستند و تنها در کنار رژیم غذایی سالم و برای رفع کمبود ویتامین ها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و سایر مواد مغذی بدن تهیه می شوند.

مهمترین علت ضعف بدن و احساس خستگی، ناشی از چیست؟

بدون شک عوامل بسیاری در خستگی و کسالت بدن تاثیرگذار هستند. این عارضه ممکن است علل اولیه برخی از بیماری ها نیز به شمار آید. البته بیشترین دلیل ایجاد خستگی، کار و فعالیت بدنی شدید و عدم استراحت کافی است. اگر این عارضه طبیعی جدی گرفته نشود، در دراز مدت احتمال ابتلای افراد به بیماری ها را نیز افزایش می دهد. از این رو در صورتی که احساس خستگی شدید و کمبود انرژی مداوم دارید، باید سریعا نسبت به رفع آن اقدامات لازم را انجام دهید. آمار، نشان از شیوع این عارضه در بین یک سوم از افراد نوجوان، جوان و بزرگسال را می دهد. یکی از روش های بسیار کم هزینه برای از بین بردن خستگی و افزایش انرژی‌ بدن، استفاده از مکمل های انرژی زا و رفع خستگی است.

مصرف این محصولات برای کسانی که از سبک زندگی درستی برخوردار نیستند، بسیار مناسب است‌، زیرا در ترکیبات این مکمل ها از مواد طبیعی و گیاهی انرژی زا استفاده می شود‌. سایر دلایل مهم در ایجاد خستگی و کسلی در بدن شامل موارد زیر هستند:

 • استفاده از رژیم غذایی چرب و بدون ارزش غذایی
 • مصرف بی رویه کربوهیدرات ها
 • عدم انجام ورزش و داشتن تحرک در طول روز
 • نخوابیدن به مدت طولانی
 • ابتلا به حساسیت های غذایی
 • عدم دریافت کالری سالم برای سوخت و ساز بدن
 • کمبود پروتئین
 • کاهش آب بدن
 • استرس و اضطراب
 • فعالیت های ورزشی سنگین

مهمترین علت ضعف بدن و احساس خستگی، ناشی از چیست؟

بهترین مکمل‌ های افزایش دهنده انرژی چه فوایدی دارند؟

این محصولات همانطور که از نام آنها مشخص است، برای افزایش سطح انرژی بدن و رفع خستگی آن استفاده می شوند. این مکمل ها نیروی فیزیکی بدن را تقویت می کنند و کسالت ناشی از کمبود ریز مغذی ها یا ضعف بدن را از بین می‌ برند. مصرف مکمل انرژی زا و رفع خستگی در افزایش قوای ذهنی نیز بسیار موثر است. از جمله فواید دیگر این محصولات شامل: ایجاد شادابی، تقویت سیستم ایمنی بدن، تامین ویتامین ها و مواد معدنی، رفع خستگی بعد از تمرینات ورزشی، افزایش انرژی قبل از انجام فعالیت های سخت بدنی، جلوگیری از تجزیه پروتئین ها و سایر ریز مغذی های مورد نیاز بدن، کاهش تمایل به خوابیدن در طول روز، بهبود خواب شب، عملکرد صحیح ارگان های بدن، جلوگیری از بروز بیماری ها، تقویت حافظه، افزایش استقامت بدن و … می شوند.

محبوب ترین مکمل های انرژی زا برای تمرینات ورزشی و بدنسازی چیست؟

استفاده از مکمل ها قبل و بعد از تمرینات ورزشی شدید به خصوص بدنسازی، به جلوگیری از عدم خستگی بعد از این تمرینات و دریافت انرژی لازم برای انجام آنها کمک می کند. این مکمل ها به دلیل ترکیبات بسیار منحصر به فرد خود انرژی لازم برای سوخت و ساز بدن را فراهم می آورند. در زمان خرید این محصولات انرژی زا و رفع خستگی باید به برچسب اصالت کالا و کد بهداشتی آنها توجه کنید، زیرا امکان تقلبی بودن برخی از مکمل های موجود در بازار وجود دارد. به همین دلیل خرید این محصولات باید از داروخانه ها یا فروشگاه های معتبر انجام گیرد. از آنجایی که مکمل های تولید شده در دسته بندی افزایش انرژی و رفع خستگی دارای تنوع بسیاری است، در ادامه برخی از بهترین و محبوب ترین های آنها را برای تمرینات ورزشی و بدنسازی بررسی می کنیم.

مکمل پمپ

این محصول برای تقویت ماهیچه ها و اکسیژن رسانی به آنها بسیار مناسب است. پمپ (pump) با افزایش سرعت گردش خون در بدن، به حمل مواد مغذی و اکسیژن به اندام های دیگر بدن کمک می کند. این مکمل با تولید اکسید نیتریک موجب گشاد شدن رگ های خونی می‌ شود و بدین طریق کارایی عضلات را بهبود می بخشد. با رسیدن مواد مغذی به عضلات، ریکاوری آنها سریع تر اتفاق می افتد که این امر در کاهش خستگی و افزایش انرژی ورزشکار تاثیرگذار است.

مکمل های حاوی کافئین

کافئین یکی از مهمترین موادی است که نقش مهمی در تامین انرژی بدن بر عهده دارد. این ماده در ترکیبات مکمل انرژی زا و رفع خستگی، موجب جذب فیبرهایی عضلانی در سیستم عصبی مرکزی می شود و از این طریق خستگی و دردهای ناشی از تمرینات سخت ورزشی را کاهش می دهد. این مکمل برای تمامی ورزشکاران در هر رشته ای به عنوان بهبود دهنده کسالت، خستگی جسمی و ذهنی قبل و بعد از تمرینات کارایی دارد. از دیگر ویژگی های این محصول باید به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • بهبود عملکرد استقامتی ورزشکاران 
 • افزایش قدرت
 • موثر در افزایش سرعت انجام تمرینات ورزشی

مکمل اچ ام بی

اچ ام بی (HMB) یا مکمل بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات از جمله محصولات تقویتی است که موجب رشد عضلات به خصوص در بدنسازی می شود. این محصول برای سلامت بدن و رسیدن به تناسب اندام نیز گزینه ای ایده آل به شمار می رود. ماده اچ ام بی در بدن به میزان کمی تولید می‌ شود. از این رو بسیاری از ورزشکاران برای بهبود عملکرد خود، جلوگیری از تحلیل عضلات و کمک به رشد آنها این مکمل را مورد استفاده قرار می دهند. این ماده انرژی لازم برای انجام فعالیت های شدید ورزشی را برای ورزشکاران به ارمغان می آورد و توانایی آنان را در این زمینه افزایش می دهد.

مکمل انرژی زا کراتین

این محصول یکی از محبوب ترین مکمل های انرژی زا و رفع خستگی در بدنسازی است که قبل و در حین تمرینات ورزشی مصرف می شود. کراتین بیشتر در مکمل های پروتئین به کار می رود و برای بدنسازان ارزش بالایی دارد، زیرا این ماده در افزایش انرژی و در نتیجه سوخت و ساز بدن بسیار موثر است. به همین دلیل عملکرد بدن و ذهن ورزشکاران از طریق این ماده افزایش چشمگیری پیدا می کند.

مکمل انرژی زا گلوتامین

مکمل های حاوی گلوتامین انرژی لازم برای انجام تمرینات بدنسازی را برای ورزشکاران فراهم می کنند. این مکمل های پرطرفدار انرژی از دست رفته این افراد را نیز به آنان بر می گردانند و بهترین زمان مصرف آنها قبل از خواب است. با مصرف این محصول حرفه ای در حین وعده های غذایی نیز انرژی لازم برای انجام این تمرینات تامین می‌ شود و از درد، کسالت و خستگی بدن نیز جلوگیری به عمل می آید.

مکمل انرژی زا گلوتامین

مکمل انرژی زا و رفع خستگی پروتئین

پروتئین در بدنسازی از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا این ماده به عضله سازی، افزایش سوخت و ساز بدن و جلوگیری از تحلیل عضلات در حین تمرین کمک می‌ کند. مکمل های حاوی پروتئین در بین ورزشکاران بخصوص بدنسازان از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. مصرف این مکمل ها قبل و بعد از تمرینات شدید بدنسازی به افزایش قدرت بدن، جلوگیری از خستگی و درد عضلات نیز کمک بسیاری می کند.

مکمل بتا آلانین

این محصول نیز مکملی انرژی زا است که برای رفع خستگی و کسالت بعد از تمرین استفاده می شود. بتا آلانین قدرت عضلات را افزایش می دهد و جزو بهترین مکمل های مخصوص بدنسازی است. با مصرف این محصول بسیار حرفه ای انجام تمامی تمرینات سخت و طاقت فرسا به راحتی ممکن می شود‌.

مکمل BCAA

مکمل بی سی ای ای (BCAA) نیز به دلیل رفع خستگی ناشی از تمرین شدید بدنی و تامین انرژی از دست رفته ورزشکاران، طرفداران بسیاری دارد. بنابراین برای کاهش درد، ضعف و خستگی بدن بعد از یک تمرین شدید، استفاده از این مکمل پیشنهاد می شود.

بهترین زمان مصرف مکمل های انرژی زا چه موقعی است؟

استفاده از مکمل های انرژی زا و رفع خستگی در زمان قبل، حین و بعد از تمرین پیشنهاد می شود. زیرا برای انجام فعالیت های سخت نیاز به انرژی و قدرت فراوانی است. از این رو برای آماده سازی بدن قبل از شروع تمرین، بهتر است از این مکمل ها استفاده شود. در حین تمرین نیز برای افزایش سوخت و ساز بدن و جلوگیری از ضعف آن، مکمل های انرژی زا بهترین گزینه هستند. بسیاری از ورزشکاران بعد از تمرینات ورزشی نیز دچار خستگی، درد عضلات، بی حالی و کاهش انرژی می شوند که بعد از مصرف این محصولات تا حدود زیادی از شر دردهای عضلانی و خستگی بعد از تمرین در امان می مانند. با مصرف این فرآورده ها انرژی لازم برای بدنسازی در اختیار افراد قرار می گیرد و توانایی آنها برای انجام صحیح و طولانی مدت تمرینات افزایش پیدا می کند.

مکمل های انرژی زا دارای چه عوارضی هستند؟

این فرآورده ها نیز مانند سایر محصولات بهداشتی و دارویی دیگر در صورت عدم مصرف صحیح، ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشند. مکمل های حاوی مواد انرژی زا و رفع خستگی را نباید بیشتر از دوز مشخص شده مصرف کرد. در این صورت عوارض جانبی زیر بروز پیدا خواهند کرد:

 • ایجاد بی خوابی
 • تپش قلب بالا
 • تحریک اعصاب و بد خلق شدن
 • کم آبی بدن
 • ایجاد حس گرمازدگی
 • ناهماهنگی در ضربان قلب
 • کاهش وزن
 • بالا رفتن فشار خون
 • لرزش اندام ها
 • توهم
 • ابتلا به سکته مغزی
 • تشنج
 • حمله یا سکته قلبی
 • اختلال در گردش خون

البته این عوارض در صورت استفاده بی رویه از انرژی زاها رخ می‌ دهد. بنابراین قبل از مصرف هر گونه مکمل رفع خستگی باید با پزشک مشورت های لازم را انجام داد.

ترکیبات موجود در مکمل های انرژی زا شامل چه موادی می شوند؟

در زمان تولید مکمل های رفع کننده خستگی و افزایش انرژی بدن از مواد و ترکیبات متعددی استفاده می شود. در واقع ترکیبات موجود در هر مکمل انرژی زا با دیگری متفاوت است. برخی از این محصولات از ترکیبات گیاهی و طبیعی تهیه می شوند و برخی دیگر نیز ممکن است دارای ترکیبات شیمیایی باشند. این ترکیبات شامل موارد زیر می شوند:

 • کافئین
 • بتا هیدروکسی بتا متیل بوتیرات
 • ال‌-تیانین
 • آهن
 • عصاره ریشه چغندر
 • سیترولین
 • ویتامین های گروه B به خصوص B12
 • رودیولا رُزا
 • ملاتونین
 • تیروزین
 • عصاره گیاهی آشواگاندا
 • گیاه گوارانا
 • سنبل الطیب یا والرین
 • عصاره چای سبز
 • کراتین
 • پروتئین
 • مواد معدنی
 • ویتامین های A، E، D، C و غیره
 • کوآنزیم کیوتن

ترکیبات موجود در مکمل های انرژی زا شامل چه موادی می شوند؟

انواع مکمل‌ های انرژی زا و رفع خستگی در چه فرمی به تولید می رسند؟

مکمل های انرژی زا برای استفاده راحت تمامی افراد نوجوان، جوان و بزرگسال به فرم ها و اشکال متفاوت تولید می شوند. هر کدام از این محصولات برای انجام هدفی خاص مورد استفاده قرار می گیرند و دارای دوز مصرفی مشخصی هستند. این محصولات به فرم های زیر در بازار وجود دارند:

 • قرص بلعیدنی
 • قرص جوشان
 • پودر انرژی زا
 • کپسول یا سافت ژل
 • آمپول
 • شربت
 • نوشیدنی آماده

سخن پایانی

مکمل های انرژی زا و رفع خستگی از جمله محصولات تغذیه ای محبوب و پرفروش در بازار دارویی به شمار می‌ روند. این مکمل ها برای افراد مسن، ورزشکاران، بیماران و افراد کم انرژی بسیار مفید هستند و به افزایش سوخت و ساز بدن آنان کمک می‌ کنند. این محصولات در فرم قرص، کپسول، پودر، شربت، نوشیدنی و … قابل تهیه هستند. مکمل های انرژی زا علاوه بر تقویت قوای جسمی، تمرکز ذهنی را نیز افزایش می دهند، سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند، عملکرد عضلات را بهبود می‌ بخشند و سلامت کلی بدن را به ارمغان می‌آورند.

شما می توانید مکمل های انرژی زا و رفع خستگی را با اطمینان از اصالت محصول و مناسب ترین قیمت از داروخانه آنلاین داروهوم تهیه نمایید.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم