مکمل های رویال ژلی

نمایش دادن همه 10 نتیجه

 • مرتب سازی بر اساس :

رویال ژلی چیست؟

رویال ژلی، یک ماده مایل به رنگ سفید است که توسط زنبورهای کارگر تولید می شود و به پرورش ملکه زنبور عسل کمک می کند. ژل رویال با نام‌ های Apis mellifera، Bee Saliva، Bee Spit، Honey Bee Milk، Honey Bee's Milk، Jalea Real، Lait des Abeilles یا Royal Bee Jelly نیز شناخته می ‌شود. ژل رویال را نباید با گرده گل یا زهر زنبور عسل اشتباه گرفت. ژل رویال در طب، به عنوان یک داروی کمکی در درمان علائم یائسگی استفاده می شود. این ماده ممکن است با گیاهان یا عصاره های دیگر، برای درمان این بیماری ترکیب شده باشد.

ژل رویال، اغلب به عنوان مکمل گیاهی فروخته می شود. مکمل های گیاهی و بهداشتی، باید از یک منبع قابل اعتماد خریداری شوند تا خطر آلودگی به فلزات سمی یا سایر داروهای آلوده، به حداقل برسد. کاربردهای دیگر رویال ژل که با تحقیقات ثابت نشده اند، درمان سندرم پیش از قاعدگی، ناباروری، کلسترول بالا، زخم پای دیابتی، زخم معده، پانکراتیت، درمان بیماری کبد یا کلیه، آسم، اختلالات پوستی و بسیاری از شرایط دیگر را شامل می شوند. توجه داشته باشید رویال ژلی را نباید به جای داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است استفاده کنید.

رویال ژلی، عمدتاً از آب، شکر، اسیدهای چرب و چندین پروتئین منحصر به فرد تشکیل شده است که یکی از آنها، رویالاکتین نام دارد. بسیاری از مزایای سلامتی ادعا شده برای ژل رویال، بر اساس تأثیر رویالاکتین بر رشد لارو زنبور عسل است. هنگامی که ملکه زنبور می میرد، زنبورهای کارگر مقادیر زیادی ژل رویال را می خورند که مصرف آن، باعث تغییر DNA حشره و تبدیل آن به ملکه می شود. ادعاها مبنی بر اینکه خوردن ژل رویال می تواند به بهبود باروری کمک کند، از این واقعیت ناشی می شود. اعتقاد بر این است که پروتئین های مشتق شده از زنبور عسل، همراه با چندین آنتی اکسیدان و ترکیبات ضد باکتریایی، فواید زیادی برای سلامتی برای انسان دارند.

رویال ژلی چیست

12 فایده رویال ژلی برای سلامتی

همانطور که گفته شد، ژل رویال ماده ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ملکه و لاروها تولید می شود. در اینجا قصد داریم به 12 مزیت ژل رویال بر سلامت بدن، اشاره کنیم. 

1. حاوی انواع مواد مغذی

ژل رویال، از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته است، اما تصور می شود اثرات مثبت آن بر سلامتی، ناشی از پروتئین ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد آن باشد. این موارد شامل 9 گلیکوپروتئین است که در مجموع به عنوان پروتئین های اصلی ژل رویال شناخته می شوند، همچنین دارای دو اسید چرب، ترانس-10-هیدروکسی-2-دسنوئیک اسید و 10-هیدروکسی دکانوئیک اسید نیز می باشد. ژل رویال، حاوی چندین ویتامین گروه B و مواد معدنی نیز است. با این حال ترکیب مواد مغذی، به طور قابل توجهی بین منابع ژل رویال متفاوت می باشد، اما به طور کلی برخی از ویتامین های موجود در ژل رویال عبارتند از:

 • تیامین (B1)
 • ریبوفلاوین (B2)
 • اسید پانتوتنیک (B5)
 • پیریدوکسین (B6)
 • نیاسین (B3)
 • اسید فولیک (B9)
 • اینوزیتول (B8)
 • بیوتین (B7)

این مواد مغذی ممکن است برخی از فواید ژل رویال را برای سلامتی فراهم کنند، اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد این ماده منحصر به فرد مورد نیاز است.

2. دارای اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی

ادعا می شود که ژل رویال، التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد. طبق مطالعات متعدد در آزمایشگاه و روی حیوانات، به نظر می ‌رسد اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال، اثرات آنتی اکسیدانی قوی دارند.

3. کاهش خطر بیماری قلبی با تأثیر بر سطح کلسترول

هم مطالعات حیوانی و هم انسانی نشان می دهند که ژل رویال ممکن است بر سطح کلسترول تأثیر مثبت بگذارد و در نتیجه، خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اگرچه مکانیسم دقیق هنوز نامشخص است، پروتئین های خاص موجود در ژل رویال ممکن است به کاهش کلسترول کمک کنند. یک مطالعه 12 هفته ای نشان داد خرگوش هایی که مکمل ژل رویال مصرف کردند، به طور قابل توجهی سطح کلسترول LDL و کلسترول بد آنها به ترتیب 28 و 23 درصد کاهش یافته است. به طور مشابه، یک مطالعه انسانی یک ماهه کاهش 11% و 4% در سطح کلسترول LDL و کلسترول بد را در افرادی که روزانه حدود 3 گرم ژل رویال مصرف می کردند، مشاهده کرد.

4. کمک به بهبود زخم و ترمیم پوست

ژل رویال هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده می شود که ممکن است به بهبود زخم و سایر بیماری های التهابی پوست کمک کند. این ماده دارای اثر ضد باکتریایی است که می تواند زخم ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد. یک مطالعه حیوانی، افزایش تولید کلاژن را در موش هایی که عصاره ژل رویال دریافت کردند، نشان داد. کلاژن، یک پروتئین ساختاری حیاتی برای ترمیم پوست است. همچنین نتیجه یک مطالعه نشان داد که ظرفیت ترمیم بافت در سلول های انسانی تیمار شده با ژل رویال، به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

5. کاهش فشار خون

ژل رویال ممکن است با تنظیم فشار خون، از قلب و سیستم گردش خون شما محافظت کند. چندین مطالعه نشان می‌ دهند که پروتئین‌ های خاص موجود در ژل رویال، سلول ‌های ماهیچه ‌ای صاف را در رگ‌ ها و شریان‌ ها شل می ‌کنند و در نتیجه، فشار خون را کاهش می ‌دهند. یک مطالعه اخیر حیوانی، مکمل ترکیب ژل رویال با سایر مواد مشتق شده از زنبور عسل را مورد بررسی قرار داد و کاهش قابل توجهی در فشار خون نشان داد، البته تحقیقات بیشتری برای درک رابطه ژل رویال با فشار خون مورد نیاز است.

6. تنظیم قند خون با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب

ژل رویال ممکن است با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، منجر به کنترل قند خون شود و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. مطالعات متعدد حیوانی، افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی بر روی پانکراس، کبد و بافت تولید مثل در موش ‌های چاق دیابتی تحت درمان با ژل رویال را نشان داد. همچنین در یک مطالعه شش ماهه انسانی، کاهش 20 درصدی قند خون ناشتا در افراد سالمی که روزانه ژل رویال مصرف می کردند، مشاهده شد.

7. پشتیبانی از عملکرد سالم مغز با خواص آنتی اکسیدانی

ژل رویال، ممکن است عملکرد مغز را تقویت کند. یک مطالعه نشان داد که موش ‌های تحت استرس ‌که درمان با رویال ژل را پیش گرفتند، سطوح پایین ‌تری از هورمون‌ های استرس دارند و از سیستم عصبی مرکزی قوی ‌تری برخوردار بودند. مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که موش‌ های تحت درمان با ژل رویال، بهتر می ‌توانند رسوبات شیمیایی خاصی در مغز که مرتبط با بیماری آلزایمر هستند را حذف کنند. بیشتر این مطالعات، اثر محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت آنتی اکسیدانی ژل رویال نسبت می دهند.

8. درمان خشکی مزمن چشم با ترشح اشک

ژل رویال در صورت مصرف خوراکی ممکن است خشکی چشم را درمان کند. مطالعات حیوانی و انسانی، بهبودهایی را در خشکی مزمن چشم برای افرادی که به صورت خوراکی با ژل رویال درمان شده بودند، نشان داد. نتایج نشان می دهند که این ماده مشتق شده از زنبور عسل، ممکن است ترشح اشک را از غدد اشکی در چشم شما افزایش دهد. هیچ گونه عوارض جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است، بنابراین ژل رویال می تواند به عنوان یک راه حل کم خطر برای خشکی مزمن چشم عمل کند.

9. دارای اثرات ضد پیری

ژل رویال ممکن است از راه های مختلفی روند پیری را کند کند. نتایج چند مطالعه، افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را در موش ‌های تحت درمان با ژل رویال نشان می ‌دهد. ژل رویال گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای حفظ سلامت پوست گنجانده می‌ شود. تحقیقات حیوانی نشان می‌ دهند که ژل رویال ممکن است از افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب ‌های پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش حمایت کند. 

10. حمایت سیستم ایمنی

ژل رویال، ممکن است پاسخ ایمنی طبیعی بدن شما را در برابر باکتری ها و ویروس های خارجی تقویت کند. MRJP ها و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال، به تقویت فعالیت ضد باکتریایی معروف هستند که می توانند بروز عفونت را کاهش داده و از عملکرد ایمنی حمایت کند.

11. کاهش عوارض جانبی درمان سرطان

شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان، با عوارض جانبی قابل توجهی از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) همراه است. ژل رویال، ممکن است برخی از عوارض جانبی منفی مرتبط با برخی درمان های سرطان را کاهش دهد. یک مطالعه، کاهش قابل توجه آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی در موش ‌های تحت درمان با ژل رویال را نشان داد. یک مطالعه انسانی نشان داد که استفاده از ژل رویال به صورت موضعی، ممکن است از موکوزیت، یک عارضه جانبی درمان سرطان که باعث زخم ‌های دردناک در دستگاه گوارش شما می‌شود، جلوگیری کند. اگرچه این مطالعات دلگرم کننده است، اما نتایج قطعی در مورد نقش ژل رویال در درمان سرطان ارائه نمی دهد.

12. درمان برخی علائم یائسگی

ژل رویال، ممکن است علائم مرتبط با یائسگی را نیز درمان کند. یائسگی باعث کاهش هورمون ها می شود که با عوارض جسمی و روحی مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است. یک مطالعه نشان داد که ژل رویال، در کاهش افسردگی و بهبود حافظه در موش ‌های یائسه مؤثر است.

13. درمان ناباروری

نتایج تحقیقات بر روی موش ها نشان داده اند که درمان توسط ژل رویال، می تواند ناباروری جنس نر را بهبود بخشد. ژل رویال، موجب تخمک گذاری ملکه ی زنبورها می‌ شود و نسل های آینده، به وسیله لاروهای تولید شده توسط ملکه پدید می‌ آیند. به همین دلیل است که ژل رویال به عنوان مکمل تقویت کننده باروری مورد بررسی قرار گرفته است. تحقیقات اثبات کرده اند اسپرم‌ های گروهی از مردان که درمان با رویال ژل را پیش گرفته اند هم از نظر تعداد و هم از نظر قدرت، نسبت به کسانی که از این ماده مصرف نکرده اند، بیشتر شده است.

فواید رویال ژلی چیست

عوارض جانبی رویال ژلی

اگرچه همه عوارض جانبی شناخته شده نیستند، اما تصور می شود که ژل رویال زمانی که برای مدت کوتاهی مصرف شود، بی خطر است. از آنجایی که این ماده یک محصول زنبور عسل است، بنابراین افرادی که به نیش زنبور، گرده یا سایر آلرژن های محیطی آلرژی دارند، باید احتیاط کنند. اگر هر یک از علائم واکنش آلرژیک زیر را دارید، استفاده از ژل رویال را متوقف کنید و فوراً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • کهیر
 • تنگی نفس
 • تورم صورت لب ها، زبان یا گلو
 • درد معده همراه با اسهال خونی
 • برونکواسپاسم (خس خس سینه، تنگی قفسه سینه و مشکل در تنفس)
 • خارش، سوزش یا بثورات پوستی هنگام استفاده

تداخلات دارویی مصرف رویال ژلی

از مصرف ژل رویال با سایر مکمل هایی که می توانند فشار خون شما را کاهش دهند، خودداری کنید. این مکمل ها، شامل آندروگرافی، پروتئین کازئین، کوآنزیم Q-10، روغن ماهی، ال آرژنین، لیسیوم، گزنه و تیانین هستند.

بهترین مارک مکمل های رویال ژلی

از آنجایی که برخی از آلاینده‌ های محیطی مانند آفت ‌کش ‌ها در ژل رویال یافت شده ‌اند و می ‌توانند منجر به واکنش ‌های آلرژیک شوند، بنابراین پیشنهاد می شود حتما از برند معتبر مکمل خود را خریداری کنید تا مشکلی ایجاد نشود. در ادامه، به چند مکمل حاوی رویال ژل از برندهای تایید شده اشاره می کنیم:  

عوارض جانبی رویال ژلی

جمع بندی

همانطور که در این مطلب خواندیم، ژل رویال با داشتن خواص گوناگون برای بهبود سلامتی بدن، یک ماده معجزه آسا محسوب می شود. از آنجایی که این ماده از فواید و مزایای زیادی برخوردار است، تحقیق درباره آن در دانشگاه های بزرگ در سرتاسر جهان ادامه دارد. انتخاب یک مارک مناسب و مطمئن مکمل حاوی رویال ژل از اهمیت بالایی برخوردار است. شما می توانید با مراجعه به سایت داروخانه آنلاین داروهوم و بررسی ویژگی ها و موارد مصرف مکمل های حاوی این ماده مغذی، محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنید.

support_agent پشتیبانی 8 الی 19
delivery_dining ارسال به تمام نقاط ایران
verified_user ضمانت اصالت و سلامت
trending_up ارسال رایگان سفارش 400+ تومان
view_in_ar پیگیری سفارش ها

تمام حقوق مادی و معنوی برای داروهوم محفوظ است. طراحی و اجرا توسط داروهوم